Jak szybko się uczyć bez zapominania? Pytanie to zadaje sobie wielu dzisiejszych uczniów i studentów. Faktem jest, że nauka to prawdopodobnie najważniejsza rzecz w naszym życiu. Niektórzy ludzie uczą się szybciej, podczas gdy inni potrzebują na to nieco więcej czasu. Jakby nie było, szybka nauka może nam ułatwić życie.
Należy zaznaczyć, że niektóre osoby rodzą się ze zdolnością do szybszej nauki, natomiast pozostałe muszą ją szlifować, jeśli chcą odnieść sukces. Dlatego, jeśli chcemy przyspieszyć naszą zdolność uczenia się i nie zapominać o nabytej wiedzy, oto pięć skutecznych sposobów na przyspieszenie całego procesu:
Powtarzanie
Jeśli mamy do czynienia z czymś, co jest trudniejsze do nauczenia, warto próbować przez kilka dni. Jest naukowo udowodnionym faktem, że mózg zachowuje tylko to, co uważa za ważne, a resztę wyrzuca. Jeżeli będziemy codziennie powtarzać tę samą rzecz – raz za razem – nasz mózg uzna to za niezbędne informacje i je zachowa.
Odpoczynek
Nasz umysł może przetworzyć tylko ograniczoną ilość informacji na raz. Jeśli przekarmimy nasz umysł, wyrzuci on nadmiar informacji i będziemy musieli ponownie wykonać całą ciężką pracę. Nie wiadomo, jaki jest idealny czas na przerwę, ponieważ każda osoba ma inną wytrzymałość. Niektórzy ludzie mogą siedzieć i uczyć się przez pięć godzin bez przerwy, podczas gdy inni mogą zaliczyć jedynie pół godziny. Z racji tego powinniśmy znaleźć nasz punkt krytyczny i do niego dostosować przerwy w nauce.
Nauka na głos
Starajmy się mówić na głos to, czego próbujemy się nauczyć. Nie czytajmy tego w myślach. Dzięki temu możemy przyspieszyć proces uczenia – wypowiadamy te informacje na głos i dlatego mózg je łatwo zachowuje. I utrzymujmy nasze ciało w zdrowiu, aby zachować szczęśliwy umysł.
Sen i ćwiczenia
To, co dzieje się w naszym mózgu, w dużej mierze zależy od naszego zdrowia fizycznego. Jeśli nasze ciało jest zdrowe i sprawne, nasz mózg automatycznie będzie działał lepiej. Wczesne pójście spać i wstawanie o świcie to doskonała praktyka do wdrożenia w dzienną rutynę. Wykonujmy ćwiczenia co najmniej pięć razy w tygodniu i zdrowo się odżywiajmy.
Znalezienie własnej pasji
Jeśli robimy to, co lubimy, nie będziemy mieć problemu ze znalezieniem własnej pasji. A jeśli nie, to musimy zadać sobie kilka pytań i zdefiniować, co takiego kochamy robić. Być może nie mamy pojęcia, czym chcielibyśmy się zająć. Tutaj też nie jest jeszcze pies pogrzebany. W takim wypadku zawsze możemy próbować jak najwięcej nowych rzeczy, aż znajdziemy nasze ulubione zajęcie.