Stół stanowi miejsce spotkań ludzi o różnym tle kulturowym, gdzie spożywane są posiłki i dzielone wspólne chwile. Przyjęte tam zwyczaje mogą się różnić, w zależności od regionu i kultury. Oto kilka przykładów praktyk stosowanych przy stole w różnych zakątkach globu:
Japonia jest znana ze spożywania posiłków za pomocą pałeczek. Jednakże, to, jak posługujemy się tymi narzędziami, jest bardzo ważne. Wskazywanie pałeczkami na jedzenie lub na innych ludzi, krzyżowanie ich, oblizywanie czy machanie nimi jest uznawane za nieodpowiednie zachowanie przy stole. Wręczanie innym jedzenia pałeczkami jest szczególnie niewłaściwe, ponieważ kojarzy się to z ceremonią podania kości zmarłego w czasie kremacji. Kategorycznie zabronione jest także umieszczanie pałeczek pionowo w misce z jedzeniem – ten gest sugeruje przypomnienie gospodarzom o ich zmarłych bliskich.
A jak poprawnie odkładać pałeczki? W trakcie przerwy między kolejnymi kęsami powinniśmy kłaść je na talerzu przed sobą, równolegle do krawędzi stołu. Warto również pamiętać, że w Japonii nie jest akceptowalne samodzielne nalewanie sobie napoju. W zamian, głośne siorbanie podczas jedzenia jest uważane za wyraz szacunku dla gospodyni.
Z kolei w Tajlandii na stole można dostrzec łyżkę i widelec. Tajowie używają widelca do nałożenia jedzenia na łyżkę, którą następnie spożywają posiłek. Tymczasem na północy i północnym-wschodzie kraju zgodnie z tradycją posiłek spożywa się wyłącznie palcami ręki. Nie oczekuj tam jednak noża na stole, ponieważ jest on uznawany za narzędzie bojowe, a jego obecność podczas tak pokojowej czynności jak jedzenie posiłku byłaby uważana za skandaliczny nietakt. Podobnie jak zjedzenie ryżu pałeczkami.
Na Bliskim Wschodzie oraz w wielu krajach azjatyckich istnieje zasada, zgodnie z którą gość będzie otrzymywał dokładki do posiłku, dopóki nie zostawi jedzenia na talerzu. Jeżeli więc poczujesz, że nie jesteś w stanie zmieścić więcej jedzenia, postaraj się nie zjeść całego posiłku, bo inaczej będziesz musiał poradzić sobie z jeszcze większą ilością jedzenia.
W Wielkiej Brytanii zupę spożywa się przechylając talerz „od siebie”. Zarówno w Anglii, jak i w Szkocji uznaje się za poprawne skończenie posiłku przez przechylenie talerza na zewnątrz, a nie do siebie, jak to jest w zwyczaju w większości państw europejskich. Dodatkowo, łyżkę podaje się do ust bokiem, a nie końcem, jak to ma miejsce w wielu innych miejscach.
Na Bliskim Wschodzie oraz w niektórych krajach Afryki osoby leworęczne mogą napotkać trudności z jedzeniem. Jedzenie lewą ręką jest tam zabronione, a na południu Indii nawet dotykanie talerza lewą ręką jest uważane za nietakt. Powodem tego zwyczaju jest przekonanie, że lewa ręka jest „nieczysta”, ponieważ służy do wykonania czynności higienicznych po zakończeniu procesu trawienia.
Ciekawe jest, że te przykłady to tylko mała część różnorodności zwyczajów stołowych na świecie. Istnieje wiele innych fascynujących tradycji związanych z spożywaniem posiłków w różnych kulturach. Należy zawsze mieć na uwadze i szanować lokalne obyczaje podczas podróżowania i przebywania w innych krajach.