Fundacja WWF Polska apeluje o pomoc dla szczeniąt fok szarych na polskim wybrzeżu - 1 2025

Fundacja WWF Polska apeluje o pomoc dla szczeniąt fok szarych na polskim wybrzeżu

Zwiastuny wiosny na polskim wybrzeżu to nie tylko budząca się do życia przyroda, ale również pierwsze pojawiające się szczenięta fok szarych. Te niewinne stworzenia często korzystają z plaż do odpoczynku, jednak niekiedy są one miejscem, gdzie można odnaleźć ranną lub chorą fokę. Fundacja WWF Polska zwraca się z prośbą o czujność i szybkie informowanie o każdym przypadku obecności foki poprzez numer alarmowy Błękitnego Patrolu WWF: 795 536 009.

Od środkowego okresu marca aż do połowy maja trwa okres, który nazywany jest sezonem szczenięcym. Właśnie wtedy, zwłaszcza w kwietniu, Błękitny Patrol notuje najwięcej interwencji. W roku 2023 wolontariusze tej organizacji musieli zareagować aż 119 razy na sytuacje związane ze szczeniętami fok. Większość tych działań miała miejsce w obszarze Zatoki Gdańskiej. Foki szare w wieku młodocianym przypływają do naszych wód z północnej części Bałtyku, a dokładniej z terenów Finlandii, Estonii i Szwecji.

Po otrzymaniu informacji, wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF udzielają pierwszej pomocy, zabezpieczając miejsce, gdzie znajduje się foka. Jednocześnie edukują przechodniów. Takie dyżury mogą się przedłużać nawet do kilku dni. Jeśli szczenie jest rannę lub chore, wymaga specjalistycznego leczenia i jest przewożone do Stacji Morskiej imienia Profesora Krzysztofa Skóry w Helu. Gdy tylko foka odzyska zdrowie i pełną sprawność, zostaje uwolniona.

Według danych WWF Polska, sto lat temu Bałtyk był domem dla blisko 100 000 fok szarych. Niestety, intensywna działalność człowieka spowodowała drastyczny spadek populacji tych zwierząt w latach 80. – do zaledwie 3 000 egzemplarzy. Aktualnie populacja fok szarych w całym Morzu Bałtyckim liczy ponad 50 000 osobników.