Praca pszczół w Polsce posiada ogromną wartość, wynoszącą aż 7,5 miliarda złotych. Niemniej jednak, pomimo tak znacznego wkładu w ekonomię kraju, aktywność pszczół i pszczelarzy nie jest w odpowiedni sposób uznawana. Zdecydowana większość osób zajmujących się pszczelarstwem traktuje tę działalność jako dochodowe hobby, a nie jako zawód gwarantujący dostatnie życie.
Niesłychanie cenną pracą pszczół na całym globie wycenia się na ponad 150 miliardów euro rocznie. Europejskie pszczoły przyczyniają się do tego kwotą około 15 miliardów euro, z kolei polskie owady generują wartość rzędu około 1,8 mld euro (czyli wspomniane już wcześniej 7,5 miliarda złotych). Szacunki te nie obejmują jednak wartości produktów pochodzących od pszczół, takich jak miód, pyłek kwiatowy, propolis, mleczko pszczele, wosk czy jad. Ponadto, nie wliczono tutaj wpływu tych niewielkich skrzydlatych pracowników na zachowanie różnorodności biologicznej środowiska naturalnego – wartość ta jest nad wyraz trudna do oszacowania. Dr inż. Janusz Majewski z Wydziału Nauk Ekonomicznych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie intensywnie bada tematykę wpływu pszczół na ekonomię.
Skąd jednak biorą się te miliardy? Najistotniejszą rolą pszczół, odgrywaną na naszą korzyść, jest zapylanie roślin uprawnych. Z 300 kluczowych gatunków uprawianych roślin na całym świecie, blisko 84% stanowią te zapylane przez owady, a pszczoła miodna odpowiada za 80-90% takiego zapylania – jak informuje dr inż. Janusz Majewski. W polskim krajobrazie rolniczym najistotniejszymi roślinami zapylanymi przez pszczółki są rzepak, rośliny sadownicze oraz krzewy owocowe. Owady te mają także znaczące znaczenie w hodowli niektórych warzyw, a także w produkcji nasion kwiatów, ziół i roślin warzywniczych. Bez obecności pszczół plon jest o wiele niższy i jego jakość znacznie spada. W 2014 roku w Polsce powierzchnia obszarów uprawy roślin entomofilnych przekraczała 1,7 miliona hektarów.
Niewątpliwie zapylanie to najbardziej wartościowa praca wykonywana przez te niewielkie, ale niezwykle pracowite owady dla ludzi. Wartość tej pracy oszacowana jest na 150 miliardów euro rocznie. Mimo że produkty takie jak miód czy wosk są wyceniane na wiele mniej, to jednak dla wielu osób trudno byłoby funkcjonować bez nich, a to właśnie one stanowią podstawę dochodowości polskiego pszczelarstwa.