Analiza zalet i wad budowy garażu w piwnicy domu - 1 2024

Analiza zalet i wad budowy garażu w piwnicy domu

Rozważając koncepcję budowy domu z podpiwniczeniem i umieszczeniem garażu w tej przestrzeni, warto przeanalizować wszystkie aspekty takiego rozwiązania. Główną zaletą wydaje się być oszczędność miejsca na parceli, co jest szczególnie istotne przy niewielkiej powierzchni działki. Niemniej jednak, trudności wynikające z dojeżdżania do takiego garażu, zwłaszcza w okresie zimowym oraz konieczność odśnieżania podjazdu są aspektami, które mogą stanowić pewne utrudnienie. Czy zatem taka koncepcja jest opłacalna?

Niemożliwe jest udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie bez uwzględnienia konkretnych warunków, takich jak położenie działki czy stan gruntu. Istnieją jednak pewne czynniki, które powinniśmy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o budowie garażu w piwnicy.

Jeśli posiadamy działkę, na której występuje wysoki poziom wód gruntowych, powinniśmy zastanowić się nad rezygnacją z podpiwniczenia domu lub przewidzieć realizację kosztownej izolacji ciężkiego typu. W praktyce oznacza to konieczność wykonania pełnego fundamentu pod całym budynkiem zamiast typowo stosowanych ław fundamentowych. Taka izolacja skutecznie chroni przed nierównomiernym osiadaniem budynku, wynikającym z niestabilności gruntu.

Czy nasza działka jest położona niżej niż droga dojazdowa i tereny sąsiednich parceli? Jeśli tak, istnieje ryzyko, że podczas opadów deszczu będzie ona zalewana wodą, która dodatkowo może dostać się do garażu. Aby temu zapobiec, warto zainwestować w solidne ogrodzenie z podmurówką oraz system odwodnienia przed bramą garażową. Chociaż są to dodatkowe koszty, zalanie garażu może okazać się znacznie bardziej kosztowne.

Jeśli posiadamy niewielką działkę i warunki gruntowe są korzystne, a garaż na parterze budynku nie jest możliwy – garaż w piwnicy staje się najlepszą opcją jaką można wybrać. Nie tylko oszczędza miejsce na działce, ale także pozwala na przechowywanie żywności w chłodniejszych warunkach panujących w piwnicy.

Decyzja o budowie garażu w piwnicy musi być dobrze przemyślana. To rozwiązanie ma swoje atuty, takie jak estetyka czy praktyczność, ale wymaga także odpowiedniego zabezpieczenia przed problemami z odwodnieniem. Dodatkowym plusem jest bezpośrednia komunikacja tej części domu z częścią mieszkalną.

Podsumowując zalety garażu w piwnicy:

  • Nie zajmuje powierzchni użytkowej domu,
  • Możliwość bezpośredniego połączenia z częścią mieszkalną,
  • Jest integralną częścią budynku, co pozwala na wyposażenie go w instalacje grzewczą, elektryczną i wodociągową.

Wśród wad możemy natomiast wymienić:

  • Utrudniony dojazd,
  • Potencjalne ryzyko podtopienia przez wody gruntowe,
  • Niebezpieczeństwo zalania przez opady deszczu,
  • Konieczność odśnieżania stromego podjazdu.