Chiński pojazd kosmiczny Zhurong odkrywa tajemnicze formacje pod powierzchnią Marsa - 1 2024

Chiński pojazd kosmiczny Zhurong odkrywa tajemnicze formacje pod powierzchnią Marsa

Zhurong, chiński łazik kosmiczny, zaszokował świat nauki niecodziennym odkryciem na Marsie. Wykorzystując zaawansowany system radarowy, umożliwiający sondowanie podłoża, ujawnił tajemnicze struktury ukryte głęboko pod powierzchnią Czerwonej Planety. Zespół naukowców twierdzi, że dokładne analizy pozwoliły im określić te formacje jako nieregularne wielokątne kliny, znajdujące się na głębokości 35 metrów i mające średnicę od kilku centymetrów do kilkudziesięciu metrów. Wszystko wskazuje na to, że te niezwykłe kształty są wynikiem cyklicznego procesu zamarzania i rozmrażania, który miał miejsce na Marsie miliardy lat temu. Alternatywna hipoteza sugeruje, że mogły one powstać w wyniku schładzających się strumieni lawy.

Chińska misja to drugi przypadek w historii ludzkości, kiedy kraj ten rozpoczął rekonesans naziemny Marsa. Zhurong dotarł na Marsa 15 maja 2021 roku i od tego czasu przeprowadzał różnorodne badania, w tym analizę miejsc lądowania, dokumentację fotograficzną, badanie topografii planety oraz przeprowadzanie pomiarów za pomocą radaru penetrującego ziemię. Choć pierwotnie misja miała trwać trzy miesiące, Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna podjęła decyzję o jej przedłużeniu. Zhurong prowadził swoje działania naukowe na Utopia Planitia, co jest marsjańską równiną.

Naukowcy z Instytutu Geologii i Geofizyki Chińskiej Akademii Nauk podkreślają, że badania georadarowe są nieocenionym narzędziem do uzyskiwania informacji na temat struktur geologicznych znajdujących się na głębokości do około 100 metrów. Radar łazika Zhurong ujawnił szesnaście tajemniczych wielokątnych klinów położonych w odległości około 1,2 kilometra. Naukowcy uważają, że te formacje mogły powstać na Marsie prawdopodobnie między 3,7 a 2,9 miliarda lat temu, pod koniec hesperyjskiego i na początku amazońskiego okresu geologicznego, prawdopodobnie w momencie kiedy wilgotne warunki na planecie ustąpiły miejsca bardziej suchym.