"Czas na działanie jest teraz": Naukowcy ostrzegają o możliwości groźniejszej pandemii niż Covid-19 - 1 2025

"Czas na działanie jest teraz": Naukowcy ostrzegają o możliwości groźniejszej pandemii niż Covid-19

Według najświeższego kanadyjskiego raportu, kolejna pandemia nie jest tylko możliwa, ale wręcz pewna. Co więcej, naukowcy twierdzą, że jej skutki mogą okazać się nawet bardziej niszczycielskie niż obecnie doświadczane z powodu Covid-19. Z tego powodu badacze wzywają do podjęcia natychmiastowych działań w celu przygotowania się na ewentualną sytuację kryzysową związaną z kolejną pandemią, podkreślając jednocześnie konieczność włączenia ubogich i dyskryminowanych grup społecznych w proces planowania.

Raport zatytułowany „Czas na działania jest teraz”, zamówiony przez rząd Kanady, został stworzony przez sześciu ekspertów – naukowców i lekarzy. Ich zadaniem było ocena wpływu nauki na walkę z pandemią oraz proponowanie rozwiązań na przyszłość. Autorzy dokumentu apelują do Kanady o podjecie natychmiastowych kroków w celu przygotowania na potencjalny kolejny kryzys zdrowotny.

W świetle pandemii Covid-19, znaczenie badań naukowych i doradztwa eksperckiego w reagowaniu na sytuacje kryzysowe stało się bardziej oczywiste niż kiedykolwiek wcześniej. Raport zwraca jednak uwagę na braki w komunikacji między różnymi poziomami administracji, co może utrudniać efektywne działanie. Dlatego też autorzy zalecają dalsze inwestycje w badania naukowe oraz stworzenie ogólnokanadyjskiego panelu doradczego przed nadejściem następnej pandemii.

Zgodnie z raportem, pandemia w sposób szczególny dotknęła biednych, bezdomnych i tych, którzy doświadczają społecznej dyskryminacji. To zaakcentowało jej wpływ i pokazało konieczność poprawy dostępu do służby zdrowia dla wszystkich grup społecznych. Autorzy podkreślali również konieczność naprawy strukturalnych determinant zdrowia i korzystania z ekspertyzy specjalistów zajmujących się problematyką nierówności społecznych.

Raport podkreśla, jak bardzo pandemia dotknęła rdzennych mieszkańców Kanady. Wskazuje na to, że ich tradycyjna wiedza powinna być uwzględniona w planowaniu reakcji na kryzysy zdrowotne. Przywołany jest również przykład Nowej Zelandii, gdzie współpraca z rdzennymi mieszkańcami jest zawarta w krajowym rejestrze ryzyk, co umożliwia wykorzystanie ich unikalnej wiedzy w procesach planowania i przygotowywania reakcji na sytuacje kryzysowe.

Podsumowując, kluczowe wnioski z raportu zleconego przez federalne ministerstwo zdrowia Kanady sugerują potrzebę stworzenia systemów umożliwiających szybkie generowanie i dostęp do danych naukowych w sytuacjach kryzysowych. Jak podkreśla Sir Mark Walport, przewodniczący grupy badawczej, te informacje muszą być dostępne zarówno dla decydentów, jak i dla wszystkich Kanadyjczyków.