Czy dieta może pomóc w walce z wysokim cholesterolem? Produkty, które warto spożywać - 1 2024

Czy dieta może pomóc w walce z wysokim cholesterolem? Produkty, które warto spożywać

Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z faktu, że nasz poziom cholesterolu jest podwyższony. Objawy związane z wysokim stężeniem cholesterolu są niewidoczne, ale to nie zmienia faktu, że zbyt duże ilości mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu. Mogą prowadzić do poważnych chorób, takich jak miażdżyca, udar mózgu i wiele innych. Jak można skutecznie zniwelować ten problem? Konieczna jest troska o zdrowy styl życia, który będzie kluczem do obniżenia poziomu cholesterolu.

Cholesterol jest często demonizowany i kojarzony jedynie z ryzykiem rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Prawda jest jednak taka, że jest on niezbędny do prawidłowego działania naszego organizmu. Jest integralną częścią błon komórkowych i odgrywa kluczową rolę w produkcji hormonów płciowych (takich jak progesteron, estrogen i testosteron) oraz steroidowych (aldosteron, kortyzol). Ponadto jest kluczowy w procesie syntezowania witaminy D.

Ale czy istnieje coś takiego jak dieta na cholesterol? Zagrożenie pojawia się wtedy, gdy poziom cholesterolu przekracza wartość 190 mg/dl. Może to prowadzić do rozwoju chorób układu krążenia, które mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia. Kiedy stężenie cholesterolu ogólnego jest podwyższone, a dodatkowo poziom „złego” cholesterolu LDL wynosi równo lub więcej niż 115 mg/dl, można mówić o hipercholesterolemii. Cholesterol LDL, osadzając się na ściankach naczyń, może prowadzić do rozwoju miażdżycy, choroby powodującej zwężanie tętnic.

Kiedy przepływ krwi do serca jest utrudniony przez zwężone naczynia wieńcowe, może pojawić się choroba wieńcowa. Całkowite zablokowanie naczynia, które doprowadza krew do mięśnia sercowego, jest przyczyną zawału. Z kolei zaburzenia w przepływie krwi przez naczynia szyjne mogą prowadzić do udaru niedokrwiennego mózgu. Każda tętnica w organizmie może zostać zaatakowana przez miażdżycę, co prowadzi do różnych poważnych problemów, takich jak niedokrwienie kończyn (co często kończy się amputacją) czy zwężenie naczyń tętniczych oka (co może skutkować utratą wzroku).

W procesie oceny ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych brane pod uwagę są różne czynniki, takie jak: poziom cholesterolu ogólnego (TC), poziom „złego” cholesterolu LDL (LDL-C), który odpowiada za transport cholesterolu z wątroby do komórek organizmu oraz poziom „dobrego” cholesterolu HDL (HDL-C), który pomaga w przetransportowaniu cholesterolu z komórek do wątroby. Dodatkowo, zalecane jest oznaczenie stężenia triglicerydów (TG) – składników tkanki tłuszczowej i głównego źródła energii dla naszego ciała, a także stężenie apolipoproteiny B (apoB). Najważniejszym wskaźnikiem ryzyka miażdżycy i zaburzeń lipidowych jest jednak stężenie cholesterolu LDL.

Według najnowszych wytycznych, optymalne wartości to:
– cholesterol ogólny: 40 mg/dl (1,0 mmol/l) dla mężczyzn i >45 mg/dl (1,2 mmol/l) dla kobiet,
– cholesterol LDL: < 115 mg/dl (3,0 mmol/l) dla osób z niskim ryzykiem sercowo-naczyniowym i < 40 mg/dl (1 mmol/l) dla osób z ekstremalnym ryzykiem sercowo-naczyniowym.

Zachowanie zdrowej diety jest rekomendowane, gdy wyniki badań pokazują, że powyższe normy zostały przekroczone. Może być również stosowana przez każdego w celu zapobiegania chorobom układu krążenia. Dieta na cholesterol nie jest skomplikowana, więc jej codzienne stosowanie nie powinno sprawiać problemów.

Wysoki poziom markera stanu zapalnego CRP lub homocysteiny to dodatkowe wskazania do zastosowania diety obniżającej cholesterol.