Korepetycje z nowym nauczycielem mogą być krępujące lub stresujące. Uczeń musi się na nie odpowiednio przygotować, żeby już na pierwszym spotkaniu ustalić, czego potrzebuje i w jaki sposób korepetytor może mu pomóc. Nie trzeba się niczego uczyć, ale dobrze jest zadać sobie kilka przydatnych pytań. Po nich będzie można zdecydować, czy korepetytor odpowiada uczniowi oraz czy jest on w ogóle kompetentną osobą.
Ustal, dlaczego decydujesz się na korepetycje
Proces przygotowań ma nie tylko pomóc Ci lepiej rozpocząć współpracę, ale także określić, czy twój korepetytor jest kompetentny. Ustalenie, dlaczego decydujesz się na korepetycje, pomoże Ci zdecydować, czy osoba, która z Tobą pracuje, jest dla Ciebie odpowiednia. Chcesz się uczyć, powtarzać materiał, a może zależy Ci tylko na podciągnięciu ocen? To ważna informacja dla korepetytora, szczególnie jeśli wcześniej twoi rodzice przekazali mu coś innego. Kompetentna osoba od razu dostosuje do Ciebie tempo pracy i to, co będzie Ci przekazywała. Nie wszystko z podstawy programowej będzie dla Ciebie przydatne.
Określ, czym dokładnie chcesz zajmować się na korepetycjach
Korepetycje mogą skupiać się na różnych rzeczach. Jeśli uczysz się języka, możesz poprosić, aby korepetytor mocniej skupić się na pisaniu, czytaniu albo rozmowie z Tobą, a jeśli zaczynasz zajęcia z matematyki, to może być rozwiązywanie zadań, odrabianie tego, co zadał nauczyciel albo wykładanie teorii. To od Ciebie zależy, czego się dowiesz, bo korepetytor nie może czytać Ci w myślach, a nie zawsze wpadnie na to, żeby zapytać Cię, na czym Ci zależy. Już na pierwszym spotkaniu musisz wiedzieć, czego chcesz się uczyć i na jakim poziomie. Bez tej wiedzy zajęcia będą bardzo chaotyczne i najpewniej niczego z nich nie wyniesiesz.
Zdecyduj, na jakich materiałach chcesz pracować
Możesz robić zadania z podręcznika, z własnych materiałów albo zapytać korepetytora, czy może Ci coś zaproponować. Nie ma sensu korzystać z tych samych źródeł, które masz dostępne w szkole. Zastanów się więc, jaka metoda nauki przemawia do Ciebie najbardziej. To również informacja, którą musisz przekazać korepetytorowi. Zapewne ma on swoje materiały, które są przygotowane do pracy z uczniami, ma więc z czego korzystać, ale nie jest powiedziane, że będą Ci one pasować. Pamiętaj, że to Ty płacisz za zajęcia, masz więc prawo oczekiwać, że będą wyglądały w sposób, który odpowiada Tobie, a nie twojemu nauczycielowi.
Zastanów się, jak chcesz, żeby korepetycje przebiegały
To, z czym pracujesz i czego się uczysz, wpływa na to, jak wyglądają korepetycje, ale pozostaje jeszcze kilka innych kwestii do rozpatrzenia. Po pierwsze zastanów się, czy chcesz rozwiązywać zadania z nauczycielem, czy wolisz je z nim sprawdzać. Może zależy Ci bardziej na wykładzie, a może na wspólnym ćwiczeniu teorii. Korepetytor może podpowiedzieć Ci, w jaki sposób najwygodniej prowadzi się zajęcia, ale dobrze będzie, jeśli przygotujesz listę swoich oczekiwań. Masz ograniczony czas, za który płacisz, musisz więc zadbać o to, aby był on wykorzystany w sposób najbardziej efektywny i przydatny.
Przygotuj listę dodatkowych pytań
Masz prawo mieć pytania i dobrze by było, żebyś zadał je już na pierwszym spotkaniu. Mogą dotyczyć dosłownie wszystkiego, co tylko przyjdzie Ci do głowy, na przykład czy korepetytor jest do twojej dyspozycji także poza zajęciami, czy sprawdzanie zadanych zadań jest w cenie albo czy można prowadzić zajęcia w formie zdalnej. Lista pytań pomoże Ci zapamiętać najważniejsze kwestie i sformułować je w taki sposób, żeby nie było niedomówień. To szczególnie przydatne rozwiązanie, jeśli będziesz pracował z młodym człowiekiem, który nie ma jeszcze doświadczenia i sam nie do końca wie, co chciałbyś wiedzieć.