Ochrona środowiska: Polska widzi problem zanieczyszczenia, ale brakuje działań naprawczych - 1 2024

Ochrona środowiska: Polska widzi problem zanieczyszczenia, ale brakuje działań naprawczych

Nowe badanie przeprowadzone przez EKOBAROMETR pokazało, że mimo iż duża część społeczeństwa w Polsce zdaje sobie sprawę z zanieczyszczenia rzek w kraju i dostrzega problem zaśmiecania ulic, lasów czy terenów niezagospodarowanych, to jednak tylko co trzecia osoba podejmuje jakiekolwiek kroki mające na celu poprawę tych warunków. Szczególne niezadowolenie wywołują u nas torby plastikowe, butelki oraz opakowania po alkoholu, które są zbieranymi największymi ilościami odpadami i stanowią poważny problem dla środowiska.

Zgodnie z wynikami badania, 56% ankietowanych potwierdziło istnienie problemu zanieczyszczeń rzek. Mniej osób, bo 49%, zauważyło ten sam problem w lasach, a 47% na terenach niezagospodarowanych i 45% na ulicach. Odpady są łatwo widoczne także w miejscach turystycznych – nad jeziorami (41%), na plażach i morzem (40%) oraz w górach (30%). Są również obszary, które respondenci uznają za szczególnie narażone na negatywne skutki zanieczyszczeń w przyszłości – w tym przypadku wskazane zostały głównie miejsca związane z wodą, takie jak rzeki (24%) i morza (22%). Na kolejnych miejscach znalazły się lasy (13%) i tereny niezagospodarowane (8%).

Analiza wyników badania pokazała, że największym źródłem zanieczyszczeń jest plastik. Dotyczy to butelek, worków i toreb plastikowych, ale również opakowań po alkoholowych napojach, a także puszek aluminiowych i szklanych butelek. Niestety, co trzeci uczestnik badania przyznał, że nie podejmuje żadnych działań mających na celu ograniczenie powstawania odpadów – stanowi to 36% wszystkich respondentów. Z drugiej strony, 31% osób angażuje się w sprzątanie. Tylko 1% informuje odpowiednie służby o problemie. Co interesujące, prawie jedna piąta respondentów decyduje się na zwrócenie uwagi władz samorządowych lub dzielenie się informacjami za pomocą mediów społecznościowych. Media są informowane przez co dziesiątą osobę.

Izabela Sałamacha z Fundacji Czysta Rzeka podkreśla znaczenie działań edukacyjnych i uświadomienie społeczeństwa na temat problemu śmieci i troski o naturalne środowisko. Sugeruje również refleksję nad naszymi codziennymi nawykami – gdzie możemy zrezygnować z pewnych praktyk, jak przekształcić nasze codzienne zachowania, na przykład poprzez jeszcze większą troskę o segregację śmieci czy używanie toreb wielokrotnego użytku. Istotne jest również zwrócenie uwagi na opakowania produktów już w sklepie oraz rozważenie systemowych rozwiązań, takich jak wprowadzenie kaucji. Zwraca uwagę, że problemem są nadal małe butelki po alkoholu, zwane „małpkami”, które są dostępne niemalże wszędzie.