Poprawiamy akustykę mieszkań w blokach: jak skutecznie zredukować hałas i zwiększyć komfort życia? - 1 2025

Poprawiamy akustykę mieszkań w blokach: jak skutecznie zredukować hałas i zwiększyć komfort życia?

Bezustannie szczekający pies sąsiadów, głośno biegające dzieci na korytarzu, wyraźnie słyszalne uderzenia młotka czy spłukiwanie wodą wc – to często codzienność dla wielu mieszkańców bloków miejskich. Szczególnie istotny problem stanowią budynki widzące już kilka dekad, które nie spełniają obecnych norm akustycznych. Jakimi technikami możemy samodzielnie polepszyć akustykę naszego mieszkania i skutecznie zminimalizować uciążliwe dźwięki?

Akustyka w blokach miejskich stanowi częstokroć duże wyzwanie. Chociaż nowoczesne deweloperskie inwestycje mieszkaniowe, szczególnie te o wysokim standardzie, z reguły zapewniają odpowiednią izolację akustyczną, zgodnie z minimalnymi wymaganiami norm akustycznych np. PN-B-02151-4:2015-06. Deweloperzy, dbający o jak najwyższy komfort swoich klientów, często decydują się na dodatkowe formy izolacji dźwiękowej, które skutecznie minimalizują hałasy dochodzące od sąsiadów.

Niestety, nie mają tak dobrze mieszkańcy staroci bloków z wielkiej płyty, wielorodzinnych domów starszej generacji czy zabytkowych kamienic. Analizy przeprowadzone w Polsce wykazały, że wiele budynków posiada przegrody budowlane, które nie spełniają obecnych wymogów. Częstym problemem są stare systemy centralnego ogrzewania, które sprzyjają rozprzestrzenianiu się dźwięków. Utrudnienia akustyczne mogą być również skutkiem nieodpowiednio przeprowadzonych renowacji czy niewłaściwie przemyślanego aranżowania wnętrz.

Są jednak metody poprawienia akustyki mieszkań w blokach, które pozwalają na zredukowanie hałasu bez zależności od zachowań sąsiadów.

Uszczelnienie drzwi i okien to jedna z pierwszych rzeczy, o które warto zadbać. Często hałas dociera do naszej przestrzeni przez nieszczelne okna i drzwi, a głównymi źródłami mogą być samochody na ulicy czy dzieci bawiące się na podwórku. Optymalnym rozwiązaniem jest pełna wymiana okien i drzwi, lecz alternatywą może być uszczelnienie ich oraz pokrycie szkła specjalnymi foliami akustycznymi.

Gdy hałas dochodzi od strony klatki schodowej, najważniejsza staje się inwestycja w drzwi wejściowe. W skrajnych przypadkach warto je wymienić, ale można również zdecydować się na tańsze rozwiązania, jak uszczelnienie progu przy pomocy piankowych uszczelek na taśmie klejącej. Wymiana pozostałych uszczelek oraz pokrycie powierzchni drzwi matą akustyczną (na bazie 2-3 cm pianek akustycznych) to kolejne kroki, które znacząco poprawią izolację akustyczną naszego mieszkania.

Jeśli jednak hałas dociera do nas z sąsiadujących mieszkań, musimy pomyśleć o wygłuszeniu ścian i sufitu. W tym celu możemy użyć pianek akustycznych, specjalnych paneli akustycznych dekoracyjnie wpisujących się w estetykę wnętrz, czy płyt gipsowo-kartonowych do tworzenia podwieszanych sufitów. Dla sufitów szczególnie polecane są klipsy izolacyjne, na których montuje się dodatkową warstwę izolacji akustycznej. Tym samym powstaje przestrzeń między dwoma sufitami, która dodatkowo chroni przed przenikaniem dźwięków do mieszkania.

Warto jednak zwrócić uwagę, że wygłuszanie ścian i sufitu wiąże się z utratą pewnej ilości przestrzeni użytkowej w mieszkaniu. Jeżeli nie możemy sobie na to pozwolić, warto zastosować alternatywne rozwiązania, takie jak malowanie mieszkania farbą akustyczną, która pochłania dźwięki i zapobiega ich rezonowaniu. Wykorzystanie specjalnego tynku dźwiękochłonnego to kolejny sposób na poprawę akustyki naszego mieszkania.