Rwa kulszowa, której symptomy objawiają się w postaci intensywnego bólu pleców, potrafi znacząco obniżać komfort życia. Niemniej jednak, nie warto tracić czasu na rozpaczanie nad tym stanem rzeczy – zamiast tego warto natychmiast podjąć kroki, które pomogą złagodzić ten ból. Jednym z najbardziej efektywnych remediów jest wprowadzenie do codziennego planu dnia regularnej aktywności fizycznej, która ma na celu zmniejszenie dyskomfortu związanego z bólem krzyża. Tu szczególnie pomocne mogą okazać się ćwiczenia dedykowane osobom cierpiącym na rwę kulszową.
Choroba ta jest uznawana za jedno z schorzeń cywilizacyjnych i najczęściej dotyka osoby prowadzące siedzący tryb życia, pracujące wiele godzin przy biurku, unikające aktywności fizycznej i często narażone na stres. W ostatnim czasie stała się jednym z najczęściej diagnozowanych problemów zdrowotnych. Znamienne jest również to, że objawy, które niegdyś najczęściej dotykały osoby starsze, obecnie diagnozuje się u coraz młodszych pacjentów, w tym nawet u osób w wieku dwudziestu lat.
Rwa kulszowa to zespół dolegliwości, na które składają się przede wszystkim bóle spowodowane naciskiem na nerwy rdzeniowe, tworzące nerw kulszowy, ewentualnie – rzadziej – naciskiem na sam nerw. Choroba ta jest często niewłaściwie określana jako ból korzonków. Najczęstszą przyczyną jej wystąpienia jest wypadnięcie dysku (tzw. dyskopatia) w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, choć czasem za jej wystąpienie odpowiada stan zapalny, cukrzyca czy też zmiany nowotworowe.
Większość przypadków rwy kulszowej ma charakter nagły i pojawia się niespodziewanie, najczęściej po schyleniu się lub podniesieniu ciężkiego przedmiotu z podłogi. Silny ból pleców oraz usztywnienie są symptomami typowymi dla tej choroby i zwykle świadczą o przesunięciu krążka międzykręgowego w odcinku lędźwiowym oraz nacisku na nerwy.
Do typowych objawów rwy kulszowej należą: intensywny ból odcinka lędźwiowego, opisywany jako rwący i piekący, ból promieniujący w dół do biodra, pośladka, tylnej powierzchni uda, a nawet do łydki, bądź stopy, osłabienie mięśni bolącej nogi, uczucie drętwienia nogi oraz zaburzenia czucia kończyny dolnej. Ta dolegliwość często pojawia się u osób zmagających się z problemami z kręgosłupem, takimi jak skolioza, pogłębiona lordoza lędźwiowa, choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa, kręgozmyk czy ciąża.