Wędrówka po europejskich wulkanach – przewodnik po siedmiu najbardziej fascynujących kraterach na kontynencie

Zastanawiałeś się kiedykolwiek, ile aktywnych wulkanów jest na świecie? Okazuje się, że aż 800 z nich jest uznawanych za aktywne w skali globalnej. Choć nie wszystkie są widoczne na powierzchni Ziemi, bo wiele z nich ukrywa się pod wodami oceanów, każdy z nich jest zdolny do wywołania głębokiego podziwu u tych, którzy zdecydowali się go odwiedzić. Również Europa ma swoje unikalne, aktywne wulkany. Oto siedem najbardziej znanych europejskich kraterów.

Etna, monumentalny wulkan o wysokości około 3340 m n.p.m., dumnie góruje na Sycylii. Ten gigant jest jednym z najbardziej aktywnych wulkanów nie tylko w Europie, ale i na całej planecie. Mimo że wysokość Etny podlega zmianom ze względu na kolejne erupcje, jej majestatyczna sylwetka nieustannie przyciąga rzesze turystów.

Pochodzenie nazwy Etna jest niejednoznaczne. W języku greckim słowo „aitho” oznacza „palić”, z kolei w fenickim „attano” to piec lub palenisko. Miejscowi mają swoje określenie na ten wulkan, nazywają go Mongibello, co jest połączeniem włoskiego i arabskiego słowa oznaczającego górę: „monte” i „jebel”.

Niezwykła historia Etny jest owiana mitami. Jednym z nich jest opowieść o Hefajstosie, który po wyrzuceniu z Olimpu upadł na Sycylię, tworząc głęboką dziurę w górze. Zafascynowany tym miejscem, postanowił założyć tam swoją kuźnię, stąd pochodzą iskry wydobywające się z Etny. W skład wulkanu Etna wchodzi starożytny wulkan tarczowy u podstawy, utworzony około 500 milionów lat temu oraz młodszy stratowulkan, którego formowanie rozpoczęło się około 35 tysięcy lat temu. W regionie Etny mieszka około 25% populacji Sycylii.

Wezuwiusz to kolejny włoski krater, jedyny aktywny na stałym lądzie Europy. Położony jest na zachodnim wybrzeżu Italii nad Zatoką Neapolitańską. Odnotowano 8 dużych erupcji Wezuwiusza w ciągu ostatnich 17 tysięcy lat. Najbardziej dramatycznym wybuchem była erupcja z 79 roku n.e., która doprowadziła do zniszczenia miast Pompeje, Stabie i Herkulanum, pochłaniając przy tym życia około 16 tysięcy osób. Ostatnia erupcja miała miejsce w 1944 roku.

Islandzka Hekla to jeden z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie oraz jeden z nielicznych stratowulkanów na wyspie. Jej wysokość wynosi 1491 metrów, co sprawia, że jest najwyższym aktywnym wulkanem na Islandii. Od 1104 roku Hekla regularnie, choć nieregularnie, wybucha. Przerwy między erupcjami wynoszą od 10 (w ostatnich pięćdziesięciu latach) do 80 lat. Najnowsza erupcja Hekli miała miejsce w lutym 2000 roku. Z powodu częstych i silnych erupcji w średniowieczu okrzyknięto ją „bramą do piekieł”.