Wędrówka ścieżkami polskich bocianów: Polska jako dom dla co piątego bociana na świecie - 1 2024

Wędrówka ścieżkami polskich bocianów: Polska jako dom dla co piątego bociana na świecie

Może nie zdajecie sobie sprawy, ale Polska jest domem dla 20% populacji bocianów na świecie. Nasz kraj jest uważany za prawdziwy azyl dla tych majestatycznych ptaków. Co roku do naszego kraju przylatuje lęgnąć się około 50 000 par bocianów. Ale gdzie można spotkać największą liczbę tych ptaków? Gdzie tworzą najbardziej imponujące kolonie? Odpowiedzi na te pytania przedstawiamy w tym artykule.

Bociany białe są najczęściej spotykanym gatunkiem bociana w naszym kraju i należą do największych ptaków zamieszkujących teren Polski. Zwykle wybierają miejsca niedaleko ludzkich siedzib, w przeciwieństwie do swojego nieco bardziej nieśmiałego krewniaka, bociana czarnego, który preferuje leśne i odległe tereny. Chociaż w Polsce można zobaczyć tylko te dwa gatunki bocianów, na całym świecie znamy aż 19 różnych gatunków tych ptaków, które zasiedlają większość krajów strefy umiarkowanej i tropikalnej.

Bociany nie są w stanie tworzyć różnorodnych dźwięków, potrafią jedynie klekotać i syczeć, co wynika z ich prymitywnego aparatu głosowego. Co ciekawe, główną część ich obecnej diety stanowią już nie żaby. Z powodu agresywnych zmian w gospodarce ziemi w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci, populacja płazów w Polsce drastycznie się zmniejszyła. Szczęśliwie bociany białe szybko dostosowały się do zmienionych warunków, zastępując żaby w swojej diecie małymi gryzoniami, gadami i rybami.

Bociany białe są prawdopodobnie najłatwiejszymi ptakami do obserwacji. Przede wszystkim z rzadka gniazdują w lasach, preferując słupy energetyczne i kominy domów. Poza tym, trudno nie zauważyć bociana – rozpiętość skrzydeł dorosłego ptaka może sięgać nawet 2 metrów. Dodatkowo, bociany białe nie obawiają się ludzi, co sprawia, że nawet amator fotografii nie będzie miał trudności z uwiecznieniem tych majestatycznych ptaków na zdjęciu.