Zasady właściwego postępowania z problematycznymi odpadami - 1 2024

Zasady właściwego postępowania z problematycznymi odpadami

Bez wątpienia istotnym aspektem dbałości o przyszłe losy naszego globu jest poprawna segregacja śmieci. Odpady takie jak papier, plastik czy szkło mogą zostać ponownie wykorzystane do produkcji opakowań, dzięki czemu zachowujemy naturalne zasoby oraz energię. Niemniej jednak, istnieje pewna kategoria odpadów, które nie pasują do standardowo występujących kolorowych pojemników na śmieci. Oto kilka rad jak odpowiednio postępować z takimi problematycznymi odpadami.

Obecnie większość opakowań jest oznaczona symbolami wskazującymi z jakiego rodzaju materiałów zostały wykonane. Mają one za zadanie ułatwić segregację odpadów, jednak nie zawsze są jednoznaczne i czytelne dla wszystkich. Trudności mogą również sprawiać produkty bez żadnych oznaczeń, składające się z różnorodnych surowców. Jak więc pozbyć się takich kłopotliwych odpadów?

Odpady biurowe takie jak długopisy, spinacze czy agrafki, które nie są odpowiednie do wrzucenia do niebieskiego kosza na papier, często lądują w koszu na odpady zmieszane. Jest to jednak duże marnotrawstwo, gdyż wiele z nich dałoby się zrecyklingować! Wyjmij wkład z jednorazowego długopisu i wrzuć go razem z resztą rozmontowanych części do żółtego kontenera na plastik i metale. Tam też powinny trafić spinacze, agrafki, pinezki i zszywki – nawet te pokryte farbą. Natomiast kredki ołówkowe oraz woskowe powinny zostać zutylizowane w pojemniku na odpady zmieszane.

Baterie, pomimo że są wykonane z metalu, nie powinny być wrzucane do żółtego kontenera ze względu na ryzyko wycieku szkodliwych substancji, takich jak kwasy. W wielu miastach można już znaleźć specjalne pojemniki przeznaczone na baterie. Jeśli jednak nie masz dostępu do takiego pojemnika, zgromadzone baterie powinny być oddane do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), który funkcjonuje w każdej gminie. Sklepy sprzedające baterie również powinny przyjmować zużyte baterie.

Jeśli zakupiłeś nowy toster i chcesz pozbyć się starego lub Twój czajnik elektryczny przestał działać – idealnym miejscem do pozbycia się tych urządzeń jest PSZOK. Dotyczy to również wszelkiego rodzaju kabli, pendrive’ów, kart SIM, płyt CD, ładowarek czy przedłużaczy. Małe części elektryczne, takie jak końcówka szczoteczki do zębów, powinny zostać wyrzucone do czarnego kosza na odpady zmieszane. Uszkodzone plastikowe części, które można łatwo oddzielić powinny natomiast trafić do żółtego kontenera.

Jeśli chodzi o opakowania po kosmetykach, wybór miejsca do ich utylizacji zależy od materiału, z którego zostały wykonane. Jeśli opakowanie po antyperspirancie jest całkowicie plastikowe – trafia do żółtego kontenera. Jeśli jest szklane, warto wyjąć z niego plastikową kulkę i odpowiednio posegregować poszczególne surowce. Z kolei dezodoranty w sprayu i lakiery do włosów są uznawane za odpady niebezpieczne i powinny być oddane do PSZOK. Butelki po lakierach do paznokci należy natomiast wrzucić do czarnego kontenera.

Zużyte produkty higieniczne i medyczne, takie jak bandaże, tampony, podpaski, plastry, pieluchy czy waciki – niezależnie od tego czy są nasączone krwią, moczem czy kosmetykami – powinny zawsze trafić do czarnego kontenera. Zużyte igły stanowią natomiast zagrożenie i powinny zostać przewiezione do PSZOK w bezpiecznym opakowaniu. Należy zaznaczyć, że apteki nie są zobowiązane do przyjmowania zużytych igieł.